10. Rola katolickich ruchów i stowarzyszeń
„Żywotność waszych wspólnot jest znakiem czynnej obecności Ducha Świętego. To z wiary Kościoła i z bogactwa owoców Ducha Świętego zrodziła się wasza misja. Mam nadzieję, że będzie was coraz więcej, aby służyć sprawie Królestwa Bożego w dzisiejszym świecie. Wierzcie, że Łaska Boża towarzyszy wam i starajcie się, by była obecna w żywych tkankach Kościoła, a szczególnie tam, gdzie kapłan, zakonnik czy zakonnica nie mogą dotrzeć. Mądrość ewangeliczną zaczerpniętą z dzieł wielkich świętych i sprawdzoną we własnym życiu trzeba nieść w sposób dojrzały, nie dziecinny, i też nie agresywny, w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia rodzinnego i społecznego”.
Benedykt XVI w Polsce
„Drodzy bracia i siostry, chciałbym być blisko Was w rocznicę powstania Ruchu dla Lepszego Świata. Dużo napracowaliście się w ciągu tych siedemdziesięciu lat. Była to pewna wizja życia, wizja tworzenia.
Papież Pius XII mówił wtedy o transformacji, o przemianie. W szczególny sposób użył słowa odnoszącego się do świata, który zdziczał, a powinien stawać się bardziej „boskim”, a przede wszystkim bardziej ludzkim, gdyż Pan nasz zawsze jest blisko tego, co ludzkie.
Idźcie przed siebie i trzymajcie się tak dalej! Nie traćcie ducha. Kontynuujcie więc Waszą pracę, aby przez Wasze dzieła dokonywała się przemiana w tym świecie.
Szczególnie zalecam Wam pracę na rzecz sprawiedliwości z dziećmi i z osobami w podeszłym wieku. I troszczcie się o pokój! Bo lepszy świat, którego pragniemy, ma być światem pokoju!
Franciszek na 70-lecie „Proklamacji dla Lepszego Świata” Piusa XII (2022)