Parafia pw. św. Barbary w Łęcznej - Doświadczenie odnowy 
w polskich parafiach - Parafia w ciągłej odnowieParafia pw. św. Barbary w Łęcznej
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku - Doświadczenie odnowy 
w polskich parafiach - Parafia w ciągłej odnowieParafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku
Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy - Doświadczenie odnowy 
w polskich parafiach - Parafia w ciągłej odnowie

Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy

Parafia rozpoczęła realizację projektu odnowy według założeń PPOiE we wrześniu 2020 roku, kiedy został zaproponowany przez nowego proboszcza, księdza Mieczysława Janczyszyna. On wcześniej spotkał się on z tym Programem podczas swojej pracy misyjnej na Białorusi.

Ideał naszej parafii

Stworzenie parafii funkcjonującej jako wspólnota wspólnot, w której każdy ochrzczony poczuje się jej częścią i weźmie na siebie współodpowiedzialność za jej rozwój.

Stan obecny parafii

Początki były trudne, jednak z wydarzenia na wydarzenie było coraz lepiej. Obecnie, w roku 2022, jesteśmy na pierwszym etapie (kerygmatycznym), a wartością roku, na którą chcemy uwrażliwiać wszystkich naszych braci i siostry w Chrystusie, jest pojednanie. Już po dwóch latach bycia w tym Programie pastoralnym już są widoczne pierwsze owoce wspólnotowego wzrastania. Parafianie zaczęli się nawzajem zauważać i nawiązywać relacje. Mniej jest anonimowości. Zauważyliśmy większe otwarcie i gotowość parafian do służby w parafii przy realizacji wspólnych inicjatyw. Bardzo poprawiła się też współpraca między kapłanami, siostrami i katechetami. Większość wspólnot działających w parafii zwiększyła swoje zaangażowanie na rzecz całej wspólnoty, czego owocem było wspólne zorganizowanie takich inicjatyw jak Festyn Parafialny i liczny wyjazd na Ogólnopolską Pielgrzymkę Parafii w Ruchu, która w 2022 roku odbyła się w Malborku.

Kilka świadectw

Byłam bardzo sceptyczna zaproponowanej Odnowie Parafii. Myślałam, że skoro mamy tu tyle różnych wspólnot, to po co nam kolejna. Teraz wiem, że się pomyliłam. Podjęłam modlitwę za powodzenie kolejnych wydarzeń ewangelizacyjnych. A odnowa przyrzeczeń małżeńskich połączona z gestem łamania się chlebem była wydarzeniem, które w naszej rodzinie przeżyliśmy mocno, czując radość, że możemy być w tej wspólnocie parafialnej. Dziś wiem, że jest to wspaniała inicjatywa. Proponowane wydarzenia odnawiają nasze życie rodzinne i jestem szczęśliwa, że moja parafia, mój ukochany Kościół, upomniał się o mnie. Chwała Panu!

Elżbieta

Wydarzenie parafialne daje mi okazję do czynnego włączenia się w życie parafii. Sam będąc rodzicem i ojcem, wiem, jak ważne jest świadectwo wierności modlitwie. Dzięki modlitwie na różańcu mnie osobiście i mojej rodzinie łatwiej jest przejść przez różne przeciwności i trudności, które napotykamy.

Paweł

Wybrane świadectwa po wydarzeniu „Przez przebaczenie do szczęścia w rodzinie”.

28 listopada 2021 roku we wspólnocie parafialnej rozpoczęliśmy Adwent, przeżywając to wydarzeniem z hasłem „Przez przebaczenie do szczęścia w rodzinie”. Wyświetlany na początku film miał nam pomóc w zbadaniu swojego serca, aby uświadomić sobie, że przebaczenie umożliwia oczyszczenie serca z uraz, poczucia winy i żalu, a co więcej: niesie ze sobą uzdrowienie przez pogodzenie się z samym sobą, z innymi ludźmi oraz z samym Bogiem.

Mogliśmy też uświadomić sobie, że w czasie każdej Mszy Świętej Pan Bóg oczyszcza nasze serca i dotyka je swoim miłosierdziem. Rozpoczęty w ten sposób proces przemiany możemy teraz podjąć w rodzinie, aby przez przebaczanie sobie i bliskim leczyć zranione więzi i odzyskiwać siły potrzebne do życia w miłości. Na zakończenie Mszy Świętej otrzymaliśmy opłatki i zostaliśmy zachęceni do przeżycia spotkania rodzinnego według schematu opisanego w „Liście do Parafian” numer 8. Była to też okazja do ofiarowania swoim bliskim przebaczenia, abyśmy w rodzinach mogli pojednać się ze sobą, bo dobrą okazją do tego trudu była zbliżająca się wigilia Bożego Narodzenia zapraszająca, aby szczerze podzielić się opłatkiem.

„Obdarowanie napełnia radością” – te słowa stały się dla mnie zaproszeniem na Eucharystię. Moc i przesłanie tych słów w kontekście ewangelii według świętego Łukasza mówiącej o błogosławieństwach ukazało mi całe piękno życia i tego, jak powinienem żyć na tym ziemskim padole. Na słowa Ewangelii zadrżało moje serce. Zrozumiałem, że to jest ta jedyna i właściwa droga, którą pragnę iść.

Władysław

A oto wybrane świadectwa z innych parafialnych wydarzeń ewangelizacyjnych.

Dzięki temu wydarzeniu, które się odbyło pod hasłem „Dobrze, że Jesteś”, dokonało się we mnie pewnego rodzaju pojednanie i poprawienie relacji z pewną osobą. Dziękuję Ci, Boże, że jesteś! Bogu niech będą dzięki za małe cuda w codzienności.

Parafianka

Dziękuję za Drogę Krzyżową. Uświadomiła mi, że jesteśmy jedną rodziną parafialną. Te momenty, gdy poszczególne grupy zawodowe i stanowe niosły krzyż, dały mi poczucie, że siła tkwi właśnie w jedności, że sama tego krzyża bym nie udźwignęła, a we wspólnocie jest moc. Piękne i budujące były rozważania oparte na uczynkach miłosierdzia. Bogu niech będą dzięki!

Wdzięczna parafianka

Dzięki wydarzeniom, które odbywają się w naszej parafii, zrozumiałam, że ja też mam poświęcić swój czas i siły na rzecz wspólnoty poprzez włączenie się w dzieło odnowy. Podjęłam decyzję, że zostanę Posłańcem. Chwała Panu!

Joanna

Cieszę się, że mamy Listy do Parafian, które dają nam wskazówki, jak zbliżyć się do siebie w rodzinie, ale także wśród sąsiadów. Przeżyłam w tych dwóch przypadkach umocnienie bliskości. Bóg zapłać.

Maria

Jestem bardzo szczęśliwa, że nasza parafia jest odnawiana przez Ducha Świętego. Ostatnie wydarzenie, jak i wszystkie wcześniejsze, były bardzo uroczyste. Budujące dla mnie są odczytywane komentarze podczas Mszy Świętej, a także udział parafian w czytaniach liturgicznych i śpiewie psalmu. Wypowiedziane słowa „pomóż mi, proszę, w nawracaniu się” do swoich sąsiadów w ławce jest bardzo ważne i przełamuje serce. Dziękuję Bogu za łaskę odnowy naszej parafii.

Dorota

Bardzo dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w wydarzeniu „Jesteś darem”. Cieszę się, że czynnie w nim uczestniczyłam. Już dawno nie czułam się tak dobrze we wspólnocie parafialnej.

Wioletta

Moim zdaniem warto organizować takie wydarzenia w parafii. Cieszy mnie, że ludzie zaczęli się bardziej angażować i patrzeć przyjaźniej na siebie. Takie zmiany są potrzebne. Mam nadzieję, że to początek procesu, który zaczął kiełkować i przyniesie owoce. Dziękuję Bogu za kapłanów. Nareszcie czuję Bożego Ducha.

Ewa

Kontakt: ks. Mieczysław Janczyszyn, proboszcz
Proboszcza parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy
adres: Łużycka 4, 56-409 Oleśnica,
archidiecezja wrocławska
https://parafiaolesnica.pl

Parafia pw. św. Barbary w Łęcznej - Doświadczenie odnowy 
w polskich parafiach - Parafia w ciągłej odnowieParafia pw. św. Barbary w Łęcznej
Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku - Doświadczenie odnowy 
w polskich parafiach - Parafia w ciągłej odnowieParafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szówsku

Rozdział "Parafia pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy" pochodzi z książki "Parafia w ciągłem odnowie" autorstwa ks. Mieczysława Nowaka i ks. Mirosława Grendusa. 

Podziel się tymi informacjami - niech wiedza o tym jak odnawiać parafie dotrze do jak największej liczby osób!

Zawartość książki "Parafia w ciągłej odnowie":

Parafia w ciągłej odnowie - książka - okładka

Kup lub pobierz egzemplarz książki

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Parafialnego Programu Odnowy i Ewangelizacji zapraszamy Cię do zakupu książki w wersji papierowej lub pobrania jej wersji elektronicznej