O książce

Książka ta powstała dlatego, że 30 lat temu, w ramach przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000, zakochaliśmy się w Kościele, który jest szkołą i domem komunii. Wtedy Kościół tak był nam przestawiany przez św. Jana Pawła II. A my wówczas mieliśmy okazję spotkać się i zapoznać się z propozycją duszpasterską, która obiecywała wprowadzić ten ideał w realia naszych parafii.

Od tamtego czasu zdobyliśmy już niemałe doświadczenie, z miłością do Kościoła towarzysząc duchowemu wzrastaniu kilkudziesięciu konkretnych i różnorodnych wspólnot parafialnych w Polsce, zarówno miejskich jak i wiejskich.

Uwierzyliśmy więc, że nasze parafie mogą być wspólnotą, która jednocześnie jest różnorodna, dynamiczna i ciągle otwarta na świat. Bo otaczającej rzeczywistości nie chcemy postrzegać jako zagrożenie, ale przede wszystkim jako wyzwanie, które ciągle na nowo sprawdza jak bardzo kochamy Kościół Chrystusowy i jego misję.
Dlatego wciąż z nadzieją podejmujemy nowe wyzwania ciągle zmieniających się realiów duszpasterstwa parafialnego, o czym wspomina we wstępie do książki pasterz Archidiecezji Wrocławskiej, uważnie obserwujący przemianę duchową kilku parafii w swojej diecezji, podejmujących tę propozycję.

Książka ta jest zaproszeniem do refleksji i współpracy wszystkich, których interesuje duszpasterstwo parafialne rozumiane jako towarzyszenie w duchowym wzrastaniu wspólnot parafialnych jako całości. Powstała ona w oparciu o doświadczenie duszpasterskie konkretnych parafii z różnych stron Polski. Jesteśmy przekonani, że każdy, kto traktuje pracę duszpasterską jako poważne wyzwanie, znajdzie tutaj dla siebie wiele solidnych i sprawdzonych inspiracji.

Chętnie też dzielimy się naszym doświadczeniem i jesteśmy gotowi do współpracy.

Spis treści książki „Parafia w ciągłej odnowie”

Rozdziały książki, które mogą Ciebie zainteresować: