Schemat planu duszpasterskiej odnowy wspólnoty parafialnej - Założenia projektu wspólnotowej odnowy parafii - Realizacja soborowej wizji parafii - Parafia w ciągłej odnowie14. Schemat planu duszpasterskiej odnowy wspólnoty parafialnej
W jakim duchu staramy się pracować - Założenia projektu wspólnotowej odnowy parafii - Realizacja soborowej wizji parafii - Parafia w ciągłej odnowie2. W jakim duchu staramy się pracować?
Tematy do omówienia - Założenia projektu wspólnotowej odnowy parafii - Realizacja soborowej wizji parafii - Parafia w ciągłej odnowie

1. Tematy do omówienia

• Nasze marzenia o parafii. W jakiej pragnęlibyśmy żyć? Jaką zbudować? A jakiej parafii pragnie Bóg?
  • Różne historyczne modele wspólnoty parafialnej. Pierwsze wspólnoty Indywidualizm i formalizm jako „rak” wspólnoty. Model piramidalny.
  • Wizja Kościoła i parafii według Soboru Watykańskiego II. Parafia na nasze czasy uwzględniająca dzisiejsze prądy duchowe i społeczne.
  • Choroby duchowe współczesnych parafii, ich kryzysy i zagrożenia. Czy jest na to jakieś lekarstwo?
  • Słabe i mocne punkty naszej parafii. Co ją rozbija jako wspólnotę, a co buduje?
  • Wspólnota stabilna, która dba przede wszystkim o to, żeby było jak dotychczas, czy też twórcza i ewangelizująca parafia, która szuka pogubionych? Lud wędrujący za Bogiem. Co dla nas znaczy być ludem wędrującym za Bogiem?
  • „Pójdźcie i wy do mojej winnicy” (Mt 20,4). Bierność i oczekiwanie, żeby być obsłużonym duchowo czy czynne zaangażowanie się w życie parafii?
  • Co ludzie świeccy mogą zrobić w parafii rozumianej jako wspólna rodzina duchowa? Jak rozeznać dary – charyzmaty, które prowadzą do budowy wspólnego duchowego domu?
  • Jaką rolę w budowaniu wspólnoty parafialnej spełniają modlitwa, Słowo Boże, liturgia i sakramenty?
  • Czy wspólnota parafialna ma być tylko dla nas, abyśmy sami dobrze się tu czuli, rozwijali i zbawiali, czy też ma ona być znakiem dla innych, którzy chcieliby dołączyć i razem dążyć do zbawienia?

Rozdział "1. Tematy do omówienia" pochodzi z książki "Parafia w ciągłem odnowie" autorstwa ks. Mieczysława Nowaka i ks. Mirosława Grendusa.

Fragmenty książki wybrane specjalnie dla Ciebie: