Misyjne przeobrażenie parafii - Soborowy ideał parafii jako wspólnoty wspólnot- Parafia w ciągłej odnowie11. Misyjne przeobrażenie parafii
Wstępne pytania - Realizacja soborowej wizji parafii - Parafia w ciągłej odnowieA. Wstępne pytania
Wprowadzenie - Realizacja soborowej wizji parafii - Parafia w ciągłej odnowie

Wprowadzenie

Dzieło odnowy parafii jest sprawą całego Ludu Bożego. To on ma dbać o swoje podstawowe struktury, bo właśnie w nich żyje i przez nie działa. Taką strukturą, żywym organizmem, jest wspólnota parafialna złożona ze wspólnot podstawowych. Są to wspólnoty sąsiedzkie, w których chrześcijanie odnajdują swoje najbliższe środowisko.

Projekt odnowy dąży do przywrócenia, odbudowania parafii w tych nuklearnych elementach. Ich życie, działanie i zespolenie decydują o żywotności i skuteczności działania Kościoła w danym środowisku. Jak to jednak zrobić, by były one organiczną jednością i by podejmowały zadania, do których są przeznaczone? By miały jednego ducha i by żyły w komunii wiary i miłości, a nie każde dla siebie?

Ta część chce ukazać możliwości, które tu się rodzą, i zaproponować metodyczne oraz skuteczne ich realizowanie. Ale by tak się stało, to wiele spraw musi zostać uwzględnionych i wziętych pod uwagę.

Rozdział "Wprowadzenie" pochodzi z książki "Parafia w ciągłem odnowie" autorstwa ks. Mieczysława Nowaka i ks. Mirosława Grendusa.